A széleskörű tapasztalataink alapján az új inline görkorcsolyák kiválasztásakor a legfontosabb paraméter a kerekek átmérője. Közvetlenül a kerekek átmérője után magát a cipő típusát tartjuk a legfontosabbnak a választásnál. A megfelelő méret kiválasztása természetesen ugyanolyan fontos és ennek megállapításában a "Milyen az ideális korcsolya mérete?" című cikk segíthet.

Általánosságban véve érvényes, hogy minél kisebbek a kerekek, annál frekventáltabb a használatuk, azaz gyakrabban kell elrugaszkodnod a nagyobb sebesség fejlesztése érdekében, valamint minél nagyobbak a kerekek, annál nehezebben járatható be a korcsolya, viszont annál könnyebb tartani a nagyobb sebességet. A korcsolyák eladásakor előszeretettel hasonlítjuk a kerékpár sebességfokozataihoz. Végül, de nem utolsósorban a nagyobb átmérőjű kerekekkel rendelkező korcsolyáknak magasabb a súlypontjuk is, ami kevésbé stabillá teheti őket, s ezáltal inkább a haladóbb korcsolyázók számára alkalmasabbak. 

A kerekek átmérője közvetlenül összefügg maga a váz hosszával is, ami szintén befolyásolja a korcsolya viselkedését és irányíthatóságát. Minél nagyobbak a kerekek, annál hosszabb vázra van szükség, hogy beleférjenek. Minél hosszabb a váz, annál nehezebb irányítani és annál nagyobb a fordulás sugara. Előnye viszont a jobb stabilitás magasabb sebesség esetén. Másrészt a kisebb kerekek rövidebb vázba is beleférnek, amely könnyebben irányítható és fürgébb. Értelemszerűen ez a vázfajta magasabb sebességnél kevésbé stabil is egyben.

A kerekek átmérője szerinti korcsolyaválasztás egy másik dimenziót nyit meg előttünk, ugyanis tény, hogy jelenleg három- és négykerekű korcsolyák is kaphatók a piacon. Míg a múltban a négykerekű korcsolyák esetében a nagyobb kerékátmérővel nőtt a váz hossza is, addig a háromkerekű korcsolyák esetében ez már nem ilyen egyértelmű. A kisebb kerékszám sokkal nagyobb variációs lehetőséget biztosít a gyártó számára, mivel például a nagyobb kerékátmérőt kombinálhatják rövidebb vázzal, hogy megőrizzék a jó mozgékonyságot és egyúttal a magasabb sebességet is. A konkrét kerék- és vázkombinációkat tárgyaló szekcióban részletesebben is kitérünk erre.

Milyen kereket válassz? 

A legnépszerűbb kerékátmérők egyike kapható nálunk is, amely középhaladók és haladók számára felel meg, s 4x90mm és 3x110mm-es változatban érhető el. Mindkét változat hasonlóan gyors. A háromkerekű változat enyhe előnyben van, de teljesítmény szempontjából a két opció hasonló. A háromkerekű változatoknál az érdekesség a váz hosszával kezdődik. Ennek köszönhetően a 3x110mm-es modell egyszerre lehet gyorsabb és jobban kezelhető, mint a többi 4x90mm-es változat. Tehát ha már van valamilyen régebbi korcsolyád és a kerékátmérője pl. 80, vagy 84mm, te pedig teljesítmény szempontjából szeretnél előrelépést elérni, akkor a 3x110mm-es, vagy a 4x90mm-es változat tökéletes lesz a számodra. A régi korcsolyáddal összehasonlítva az új korcsolyád valamivel gyorsabb lesz, de ez összességében abban mutatkozik meg, hogy erőteljesebben és hosszabb csúszásokkal tudsz majd korcsolyázni. Ez a két kerékváltozat gyakran azt a kerékátmérőt nyújtja, amelyhez sok versenyző hosszútávon ragaszkodik és már nem érzik szükségét annak, hogy nagyobb kerekekről kisebb kerekekre váltsanak, amikor korcsolyaváltásról van szó.


Ha inkább kezdőnek érzed magad, vagy ha nem érzed magad olyan biztosnak a korcsolyán, jobb, ha kisebb kerékátmérőt választasz. A 4x80mm, 4x84mm és a 3x100mm átmérőjűek sokkal könnyebben irányíthatóak és mozgékonyabbak is. Ideális kezdőknek és mindazoknak, akiknek fontos a technikában való fejlődés. A 4x80mm és 4x84mm-es kerekeknek ráadásul alacsonyabb a súlypontjuk is, ami szintén hozzájárul a jobb stabilitáshoz. Természetesen nem a kezdők az egyetlenek, akik a kisebb kerékátmérőt részesíthetik előnyben. Minden olyan versenyző, aki inkább a mozgékonyabb korcsolyát részesíti előnyben, szintén jól fog járni ezekkel a modellekkel.

A 4x80mm-től a 4x90mm-en át egészen a 3x110mm-ig terjedő átmérőkkel a legnépszerűbb modelleket fedtük le, amelyek a legtöbb felhasználó számára megfelelőek lesznek. Kínálunkban többek között találhatók 4x100mm-es modellek is. Ezekből manapság már nagyon kevés van a kínálatban, mivel némely négykerekű modellek választéka gyakran átível már a háromkerekű változatokba. Általánosságban azonban az érvényes, hogy a 4x100mm-es változatok gyorsabbak és teljesítményorientáltabbak lesznek, mint a 4x90mm-es, vagy akár a 3x110mm-es modellek. Ideális lesz mindazok számára, akik gyors maratoni korcsolyát keresnek, de még mindig nem érzik magukat elég felkészültnek az elérhető legnagyobb kerékátmérőkre (3x125mm és 4x110mm).

Azok számára, akik a sebesség után sóvárognak és elég tapasztalattal rendelkeznek a korcsolyázás terén, itt vannak a 3x125mm-es és 4x110mm-es kerekekkel felszerelt korcsolyák. A gyorskorcsolyázók számára a kézenfekvő választás a klasszikus vázzal és 4x110mm-es kerekekkel, vagy hosszabb vázzal (12,5, vagy 12,6 hüvelyk) és 3x125mm-es kerekekkel felszerelt változat. A 3x125mm-es kerekekkel és 12,5/12,6 hüvelykes vázhosszúsággal az a helyzet, hogy a teljes hossz keréktől kerékig számítva mindkét fent említett változatnál azonos. Mindkét változat teljesítménye, mozgékonysága és sebessége összehasonlítható. Abszolút sebességnél sík terepen a 3x125mm-es kerékopció valamivel gyorsabb lesz, de ezt ellensúlyozhatja például a 4x110mm-es változat könnyebb gyorsulása. Leggyakrabban ezen korcsolyák gyors változatai klasszikus gyorskorcsolya cipővel készülnek, amely alacsony, valamint minimális bokatámasszal rendelkezik a maximális mobilitás érdekében. Az utóbbi időben a rövid vázzal ellátott változatok is népszerűek, melyek 3x125mm átmérőjű kerekekkel vannak felszerelve. Ez a fajta korcsolya többnyire fix freeskate/urban cipővel van ellátva. Erről bővebben a korcsolya cipőtípus szerinti kiválasztásáról szóló szekcióban lesz szó.

Milyen korcsolyacipőt válassz

Az esetek 99%-ában a görkorcsolyát szettben vásárolják. Ezért a cipőválasztást főként azokon a modelleken és kerekekkel való  kombinációkon keresztül nézzük, amelyek reálisan és egyben a leggyakrabban kerülnek értékesítésre. Egyrészt fontos figyelembe venni a kerekek átmérőjét, hogy melyik felel meg a te korcsolyázásodnak és a célnak, amelyre használni szeretnéd, másrészt a megfelelő cipő kiválasztása is ugyanolyan fontos. 

Puha fitneszcipő

Jelenleg a legnépszerűbb klasszikus hazánkban. A korcsolya egy tornacipőre emlékeztető puha cipőt kombinál, amely egyben bőséges bokatatámaszt is biztosít. Rögzítése többnyire klasszikus fűzők, esetleg gyorskioldó rendszer, klasszikus zárcsat és a lábtő fölötti tépőzár kombinációjával történik. Ez a fajta cipő leginkább 3x110mm-es, vagy 4x90mm-es kerekekkel kombinálva kapható, valamint középhaladó és haladó korcsolyázók számára készült, vagy 4x80mm-es, 4x84mm-es, esetleg 3x100mm-es kerekekkel kombinált változatban, amely kezdő és középhaladó felhasználók számára alkalmas. A nagyobb kerékátmérők kevésbé szokványosak ezzel a cipőtípussal, mivel nem biztos, hogy elegendő támaszt nyújtanának. 
Különösen akkor válassz puha fitneszgörkorcsolyát, ha a kényelmet, a maximális légáteresztést és a korcsolya könnyedségét részesíted előnyben. A cipő alkalmas edzésre szánt modellként, de a piacon vannak a korcsolyának jobb teljesítményt nyújtó változatai is. Ha úgy érzed, hogy a cipő nem nyújt elegendő támaszt, nézz körül az urban/freeskate cipő kategóriában.

Hardboot, urban freeskate cipő

Ez a típus abszolút klasszikus, és mindenki más néven ismeri. Ám a kinézete nem igazán változott az elmúlt 30 évben. Kemény műanyag külső cipő a sícipők stílusára mintázva, puha belső cipő, amely belecsúszik a külsőbe és masszív zárcsatok a bokán, valamint a lábtőnél, klasszikus fűzővel kiegészítve. Sok évvel ezelőtt még 3 zárcsatot használtak fűző nélkül, de végül a maximális testreszabhatóság lehetősége miatt a fűzővel kiegészített kombináció terjedt el. Általánosságban véve ráadásul teljesítményorientáltak, mint a fitneszgörkorcsolyák. Egyrészt a masszív cipőnek, másrészt az erősebb váznak köszönhetően, amely a visszapattanásba való jobb energiaátvitel forrása. 
Ez a fajta cipő leggyakrabban 4x80mm átmérőjű kerekekkel kapható, melyek egy extra rövid vázba vannak szerelve. Ez nagyszerű mozgékonyságot és stabilitást biztosít a korcsolyának. Sokan edzésre és a városban való mozgásra használják, vagy akkor, ha nincs szükségük nagyon gyors korcsolyára. A masszív cipő stabilitást, magabiztosságot és hatékonyságot nyújt a korcsolyának. Sok menettulajdonsága a jégkorongos korcsolyákra emlékeztet. Napjainkban a 3x110mm-es kerekekkel és rövid vázzal ellátott korcsolyák változata is népszerűvé vált. Az ilyen típusú korcsolyák sokkal gyorsabbak és még univerzálisabbak, mint a 4x80mm-es változatok. Másrészt a rövid váznak köszönhetően majdnem olyan mozgékonyak, mint a 4x80mm-es változatok. A magasabb súlypont miatt azonban a 3x110mm-es változat inkább a haladó felhasználók számára alkalmas, míg a masszív cipőnek és a kisebb kerekeknek köszönhetően a 4x80mm-es korcsolya kezdők számára is ideális lesz. 
A következő modell, amely népszerűségre tett szert, az a kemény cipőnek és a 3x125mm-es kerekeknek a rövid vázba szerelt kombinációja. Ennek a kerékelrendezésnek a jellemzőit már tárgyaltuk. Ebben az esetben ráadásul minden a kemény cipővel van összefüggésben, amely a maximális támasztás forrása. Ez a kombináció teszi a korcsolyát gyorssá, mozgékonnyá és ráadásként univerzálissá is.
A kemény cipő többi kombinációja más átmérőjű kerekekkel kevésbé megszokott és a jellemzőik könnyen kitalálhatók ezzel a cipőtípussal kombinálva.
Akkor válassz szilárd hardboot / freeskate korcsolyát, ha maximális bokatámaszt, stabilitást keresel és ugyanakkor azt szeretnéd, hogy a korcsolyád erőteljes legyen, azaz maximális energiaátvitellel rendelkezzen a visszapattanásba. Ez a legtöbb esetében garantált a magasabb színvonalú vázszilárdság és a váz cipőhöz való rögzítésének módja miatt. Hátránya a korcsolya nagyobb súlya.
 

Versenyzői korcsolyacipő

Az alacsony súlyt, a mozgásszabadságot és a maximális energiaátvitelt az alacsony bokacipő biztosítja, amely általában karbonból, vagy üvegszálból készül. Azok, akik nem mernek alacsonyabb konstrukciójú cipőt választani és szeretnék kihasználni a gyorskorcsolya előnyeit, választhatják a magasabb bokával rendelkező teljesítményorientált modelleket. Ezek a bőséges támasz forrását jelentik, miközben szinte ugyanolyan teljesítményt nyújtanak. A leggyakoribb kombinációk a hosszú 3x125mm-es vázzal, vagy a 4x110mm-es kerekekkel ellátott változatok.
Abban az esetben válaszd ezt a cipőtípust, ha olyan tapasztalt korcsolyázó vagy, aki elbír egy kemény teljesítményorientált cipővel. Cserébe páratlan energiaátvitelt kapsz a visszapattanásra, valamint könnyű súlyt, de kisebb komfortot.

 

Megtaláltad magad a fent említett kategóriák valamelyikében? Lehetséges, hogy hasznosabb lesz számodra valamelyik kategória szerinti választási útmutatónk egyike.