Hogy milyen lesz számodra a kendamázás, számos tényező befolyásolhatja - a zsinór hossza, vagy anyaga, a tampa felülete, a fa típusa... De alapvetően a kínálatunkban szereplő kendamák egyikével sem tudsz semmit elrontani - különösen, ha kezdő vagy. Csak idővel fogsz rájönni, hogy mi illik a legjobban a stílusodhoz. Nem atomfizikáról van szó - csak próbálkozz tovább, szórakozz és fedezz fel új lehetőségeket.

A kendamát már bemutattuk a "Mi a kendama és honnan származik?" című cikkünkben, szóval ha többet szeretnél megtudni az eredetéről, less át oda.

A Kendama Ken-ből (középső rész, amely sword-ból (alsó cup és hegye), sarado-ból (keresztidom, amely a kis és nagy cupból áll), valamint a Tama-ból (golyó) áll. Ezeket egy zsinór köti össze, amelynek a végén lehet egy gyöngy, vagy egy csapágy.

Ha kíváncsi vagy arra, hogy mi a különbség a különféle kendama típusok között, hogy mi alapján válassz és hogy hogyan befolyásolják ezek a különbségek a kendamázási készségeidet, akkor ezt az áttekintést neked készítettük.

Kendamák típusai

Zsinór

Általánosságban a zsinór hossza az, ami számít. Az ajánlás szerint úgy a megfelelő, ha az átfedés által létrehozott hurokba 2-4 ujjat bele tudsz tenni (az átfedést a csésze aljától mérjük, amikor a tama a tüskére van felakasztva). Alapvetően a zsinórnak nem szabadna 38cm-nél rövidebbnek lenni. Idővel, ahogy összeszedsz pár skillt és kialakítod a stílusodat, megtudod, hogy pontosan milyen hosszúság a legideálisabb számodra. Manapság az összetettebb trükköknél normálisnak számít, ha a zsinór átfedése például 8 ujjnyi.

Tama (golyó)

A legfontosabb paraméter a golyó esetében a felszín lesz. 

  1. Naturális (natty) – felületi kezelés nélküli golyó (általában a legcsúszósabb)
  2. Gumírozott (rubber) – szinte csúszásmentes, jobb alternatíva az egyensúlyozó trükkökhöz
  3. Lakkozott és színezett – egyes festékek ragadnak, mások jobban csúsznak, mint a natty felület (színtől függően) (pl. KROM POP).
  4. Krom LOL clear (és az alternatívái) – legragadósabb alternatíva (van, aki számára már túlságosan), manapság a legáltalánosabb alternatíva (összes többi Krom Kendamák)

Forma

Nincs olyan, hogy a legjobb forma, de az érvényes, hogy egyes trükkök könnyebben kivitelezhetők bizonyos kendama formákkal, míg mások nagyobb kihívást jelenthetnek. Egyszerűen minden formának vannak előnyei és hátrányai egyaránt és csak rajtad múlik, mi felel majd meg neked. A leggyakoribb alternáció a formát illetően a csészék méretében mutatkozik meg.

Magasság

A klasszikus modell, amely a versenyeken is engedélyezett, 15-17 cm között mozog. A nagyobb kendamák show-off kendamáknak számítanak. Ezeket pl. nagyobb közönség előtt történő trükkök bemutatására használják (pl. KROM Viking, Taiyo kendama, SunRise performer). A klasszikus kendamáknál kisebb kendamák közé tartozik pl. a SunRise zsebkendama (junior kendamának számít). Különböző mini és mikro kendamák is léteznek, amelyek mindössze 3,5 cm magasak!

Fa típusai

A kendama készítésére klasszikusan a bükkfát használják. A mai napig azonban nemcsak különböző fafajtákból, hanem különböző anyagokból is készítenek kendamákat. A JKA szerint a kendama készítésének alapfái a következők: szilfa, japán akác, cseresznye bükk, mahagóni, paliszander, ébenfa. Vannak alumíniumból készült, vagy 3D nyomtatóval nyomtatott kendamák is.

A MI TIPPÜNK: Válassz egy régi klasszikust, amellyel nem ronthatsz el semmit, ami nem más, mint a Krom POP LOL. Sok színváltozatban megtalálod és extra ragadós felülettel rendelkezik, amely egyszerűbbé teszi számodra az összetettebb trükkök megtanulását is.